Právě nyní probíhá Národní týden trénování paměti, a tak jsme s velkou chutí sáhli po oblíbených kufřících od společnosti ČALS, které v sobě skrývají nesčetně aktivit k trénování kognitivních funkcí. Mezi ně patří např. paměť, pozornost, myšlení, představivost či prostorová orientace.
Proč je vlastně dobré trénovat náš mozek?
Ve stáří dochází k postupnému oslabování kognitivních funkcí, člověk si hůře vybavuje, pomaleji reaguje a mívá větší problémy si něco zapamatovat. To mnohdy vede k pochybování o sobě samém, snížení sebevědomí a někdy i k pasivitě a depresivnímu ladění. Jednou z cest z tohoto bludného kruhu je změnit pasivitu v aktivitu, a právě k tomu velmi významně napomáhá trénink kognitivních funkcí. Díky němu si člověk ověří, že stále zvládá plnit určité úkoly a že se stále může něčemu novému naučit. Kognitivní trénink je také oblíbenou společenskou aktivitou, při které dochází k prohlubování sociálních vazeb mezi účastníky.
To vše jsou důvody, proč se tréninku kognitivních funkcí v našem Domově pravidelně věnujeme, a to jak skupinově, tak i na individuální úrovni. Způsobů, ja trénovat náš mozek, je velké množství a i zde platí, že fantazii se meze nekladou.