A+ | A-

Pet terapie, animoterapie či zooterapie, to jsou vše názvy pro terapii, která využívá pozitivního působení a léčebného kontaktu zvířete a člověka. Dokáže pozitivně ovlivňovat nejen psychiku, ale také zmírnit různá fyzická omezení. Již samotná přítomnost živého tvora většinou vyvolává u člověka pocit klidu a bezpečí. Dále dokáže snižovat stres, napětí, a dokonce krevní tlak.

Pet terapie v Domově u fontány

I v našem Domově máme hned několik zvířecích pomocníků, kteří zpříjemňují pobyt našim klientů. Zaměřujeme se na aktivity, jenž mají motivační, výchovný, odpočinkový, nebo terapeutický prospěch zaměřený na zvýšení kvality života člověka. Jak jsme již psali v úvodu článku, blízký kontakt zvířete má pozitivní účinky na psychiku člověka. Dokáže navodit pocity klidu, radosti a také příjemné vzpomínky. Než u klienta realizujeme aktivity se zvířaty, tak se seznamuje s biografií klienta, abychom naopak zvířetem nevyvolali nepříjemné pocity plynoucí ze špatných zkušeností. Pet terapie dokáže u klientů podpořit verbální i neverbální komunikaci, také je velmi prospěšná při procvičování hrubé i jemné motoriky.

V následujícím textu se seznámíme s různými pet terapiemi, které probíhaly či probíhají v našem Domově.

Mezi nejstarší zooterapie v Domově patří canisterapie, která byla poprvé v Domově v roce 2010 a je nedílnou součástí života našich klientů do teď. Hlavním aktérem při této terapii je pes, který musí mít složené speciální zkoušky. Především při těchto terapiích dochází k procvičování hrubé a jemné motoriky, kdy klienti mohou zvířata nejen hladit, masírovat, ale také podávat pamlsky. Přímý kontakt se zvířetem často vede ke vzpomínání na vlastní mazlíčky klientů.

Málokdo by možná čekal, že za klienty zavítá také kůň. Nejen na společenský prostor, ale také přímo k lůžku. Tito koně a poníci jsou velice klidní a hebcí. Prvotní ostych a obavy jsou brzy rozptýleny a klienti si toto krásné zvíře s láskou pohladí.

V Domově se také zaměřujeme na terapie za pomoci malých zvířat, kdy využíváme možnosti chovu drobných zvířat přímo v našem zařízení. Při této metodě se úspěšně propojují prvky terapeutické s prvky péče o zvíře. Tímto způsobem se klienti mohou zapojit do péče o zvíře přes krmení, výměnu vody, až po čištění obydlí vybraného zvířete. Mezi naše malé pomocníky patřila či stále patří andulky, ale také dospělý šnek z rodu oblovek síťovaných, který je velký jako lidská dlaň.