Dovolujeme si Vám nabídnout vzdělávací programy akreditované MPSV. Jsme přesvědčeni, že kvalita péče a spokojenost klientů je zakotvena zejména v nepřetržitém vzdělávání pracovníků. Proto jsme vytvořili vzdělávací kurzy, které čerpají nejen z teoretických poznatků, ale také z dlouholeté praxe našich lektorů.
Zaměření kurzů
- Alzheimerova demence
- Obecná paliativní péče
Pro koho jsou kurzy určené
Kurzy jsou určené pro pracovníky v sociálních službách, sociální pracovníky, aktivizační pracovníky a management.
Cena kurzů
10 000 Kč za kurz (nejsme plátci DPH).
Max. počet účastníků
Maximální počet účastníků je uveden u každého kurzu zvlášť.
Naši lektoři
Kurzy Vás budou provázet naši kolegové s dlouholetou praxí. Chcete je poznat? Klikněte ZDE.
AKREDITOVANÝ KURZ SI MŮŽETE OBJEDNAT
EMAILEM: vzdelavani@domovufontany.cz
TELEFONICKY: 727 984 229
NABÍZENÉ KURZY
Metody práce s lidmi s Alzheimerovou demencí
A2021/0791-SP/PC/PP/VP
Kurz se svým obsahem zaměřuje na zaměstnance v pobytových sociálních službách a je úvodem do problematiky péče o člověka s Alzheimerovou nemocí (demencí). Účastníci kurzu se seznámí se způsoby diagnostiky Alzheimerovy nemoci, s různými projevy Alzheimerovy demence a s jejich možnými dopady, které mají zásadní vliv na život nemocného. Součástí kurzu je také obeznámení účastníků se základy nefarmakologických metod, které lze na individuální úrovni využít v rámci poskytování péče.
Max. počet účastníků je 20.
Budování multidisciplinárního týmu v pobytových sociálních službách se zaměřením na seniory a osoby s Alzheimerovou demencí
A2022/0129-SP/PC/VP
Kurz se svým obsahem zaměřuje na zaměstnance poskytující služby v pobytových sociálních službách pro seniory a osoby s Alzheimerovou demencí. Úvod kurzu vymezuje cílovou skupinu senior s Alzheimerovou demencí, základní hodnoty při práci se seniory s demencí a členění pobytových sociálních služeb. Součástí úvodní části je i krátký vhled do právního ukotvení práv a potřeb znevýhodněných seniorů. Dále se kurz svým obsahem zaměřuje na pravidla při tvorbě týmu, týmovou spolupráci, na význam kvalitního a včasného přenosu informací, na rovné postavení jednotlivých aktérů v týmu a na základní podmínky pro fungování týmu.
Max. počet účastníků je 20.
Ochrana práv uživatelů v pobytovém zařízení se zaměřením na osoby trpící Alzheimerovou demencí
A2022/0783-SP/PC/VP
Vzdělávací program „Ochrana práv uživatelů v pobytovém zařízení se zaměřením na osoby trpící Alzheimerovou demencí“ zaměřuje pozornost účastníků na specifické potřeby a schopnosti lidí, kteří jsou v pokročilejším stádiu Alzheimerovy demence. Důsledkem této nemoci jsou příjemci pobytové sociální služby mnohem zranitelnější, a to ve všech oblastech svého života. Kontrola dodržování práv a ochrana těchto osob je zde proto o to naléhavější! Neznalost potřeb a chování osob trpících některou formou demence může a někdy i vede, byť nevědomě a mnohdy i v dobrém úmyslu, k porušování nebo omezování práv těchto osob.
Kurz je koncipován do 4 modulů, z nichž první se věnuje pojmům jako sociální pobytová služba, uživatel, poskytovatel, právo, ochrana, standardy apod. V další části je pozornost účastníků směřována k základním právním dokumentům. Na tyto dokumenty navazují Standardy kvality a to zejména Standard č. 2. Třetí modul významně čerpá ze zpráv Ombudsmana.
Účastníci jsou konfrontováni s reálnými situacemi a jsou vyzýváni k návrhům, jak takové situace řešit. Poslední modul zahrnuje samostatnou práci a krátké shrnutí stěžejních informací.
Max. počet účastníků je 15.
Úvod do reminiscence aplikovaný na potřeby seniorů a seniorů s Alzheimerovou demencí v pobytových službách
A2021/1358-SP/PC/PP/VP
Absolventi kurzu Úvod do reminiscence, aplikovaného na potřeby seniorů a seniorů s Alzheimerovou demencí
v pobytových službách získají základní vhled na období stárnutí a stáří, a získají přehled o tom, jaké typy demencí jsou u seniorů nejčastější a jak s lidmi s demencí komunikovat. Seznámí se s pojmy reminiscence a reminiscenční terapie, kdy a kde reminiscenční terapie vznikla, jaké jsou její metody, funkce a formy a na jakých principech je postavena. V neposlední řadě si ujasní, jak reminiscenci aplikovat v pobytových sociálních službách a jaké podmínky, znalosti a předpoklady jsou potřebné k jejímu výkonu.
V praktické části výuky si účastníci kurzu sami vypracují pracovní postup na vybrané reminiscenční téma, při jehož tvorbě si vytvoří schéma jednotlivých kroků, které by při přípravě reminiscence neměli nikdy opomenout. Propojením teoretických informací s praktickou činností získají absolventi kurzu jasnější představu, jak správně přistupovat k seniorům trpících Alzheimerovou demencí při práci se vzpomínkami.
Max. počet účastníků je 20.
Zavádění prvků paliativní péče v prostředí pobytových sociálních služeb
A2021/0792-SP/PC/PP
Obsahem kurzu je seznámení posluchačů s historií a současným konceptem paliativní péče v ČR. Důraz je zde kladen nejen na kvalitu života, ale především na kvalitu umírání, tedy na komplexnost celého spektra bio-psycho-sociálních a spirituálních potřeb člověka. Kurz se zaměřuje na vybrané prvky paliativní péče vhodné při doprovázení klientů v pobytové sociální službě v závěru jejich života. Cílem kurzu je předložit účastníkům stručný a ucelený pohled na současnou situaci v pobytových službách, zejména na různé přístupy poskytovatelů k závěru života klientů a z něho plynoucích potřeb.
Max. počet účastníků je 20.
Význam multidisciplinárního týmu při poskytování obecné paliativní péče v pobytových sociálních službách pro osoby trpící Alzheimerovou demencí
A2022/0499-SP/PC/PP/VP
Domovy se zaplňují klienty s velkou měrou potřeby ošetřovatelské péče a jejich zdravotní stav je natolik vážný, že se od nástupu klientů do zařízení, indikuje obecný paliativní přístup. Zvládnutí této nové situace vyžaduje od všech pracovníků nové odborné znalosti a dovednosti, kvalitní komunikaci a spolupráci při předávání informací. Proto je nezbytné, aby fungovali týmově. Tento kurz je proto sestaven a zaměřen na význam budování multidisciplinárního týmu v organizaci, dále na procesy a jejich koordinaci, které prospívají klientům, u nichž byla indikována obecná paliativní péče. Zdůrazněny jsou zejména principy spolupráce, jako pro aktivita, věcnost, efektivita. Cílem je nastavit pracovníkům nové pohledy a postupy na práci při zajišťování péče, uvědomění si kompetencí jednotlivých rolí v týmu a zásady komunikace nejen s klienty, ale i mezi sebou.
Max. počet účastníků je 20.
Holistický přístup při zajišťování paliativní péče v pobytových službách pro seniory
A2022/0904-SP/PC/PP
Osobnost člověka je tvořena několika dimenzemi. V životě člověka jsou neoddělitelné a jedna složka působí na druhou. O významu holistického přístupu při poskytování paliativní péče nelze pochybovat a pracovníci sociálních služeb by s nimi měli umět pracovat. Paliativní péče neslouží k vyléčení nemoci, nýbrž ke zmírnění jejích dopadů na nevyléčitelně nemocného pacienta. Nejedná se jenom o zdravotní dopady (bolesti, zdravotní komplikace, potíže se sebeobsluhou), ale též o psychosociální problematiku (finanční a emocionální zátěž). Obtíže způsobené nemocí se netýkají jen samotného pacienta, ale i jeho rodiny a blízkých, proto je kurz rozčleněn na čtyři části, které se věnují jednotlivým dimenzím prožívání z pohledu bio – psycho – socio a spirituální. První část je zaměřena na vymezení pojmů a legislativu. Další moduly jsou věnovány významu zdraví a negativním dopadům na seniora. Součástí kurzu je i spiritualita a její význam při bilancování na konci života člověka.
Max. počet účastníků je 15.
Specifika individuálního plánování u osob s indikací paliativní péče v sociálních službách.
A2022/0905-SP/PC/PP
Náročnost potřeb klientů v pobytových službách se dlouhodobě zvyšuje. Jejich psychický a zejména zdravotní stav se zhoršuje a schopnost komunikace oslabuje. Tato situace vyžaduje nové přístupy. Pracovníci v těchto situacích potřebují nejen podporu, ale především rozšíření svých dosavadních vědomostí o nový „úhel pohledu“ na individuální plánování a současné potřeby umírajících klientů žijících v domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem. Povinnost individuálně plánovat, vyvolává u mnoha pracovníků sociálních služeb, při tvorbě individuálních plánů s osobami v paliativní péči, trpícími některou formou demence, bezradnost a obavy. Tento kurz je vytvořen pro ty, kteří o potřebnosti plánovat s těmito lidmi pochybují nebo si s individuálními plány neví rady. První ze čtyř modulů je věnován legislativě, specifikaci cílové skupiny, tj. senior, stáří, nekomunikující klient, Alzheimerova demence, paliativní péče. V dalších modulech budou probírány, v praxi doporučované metody a formy u nekomunikujících klientů. Program obsahuje obecné základní postupy a pravidla při tvorbě individuálních plánů a jejich vyhodnocování a dále se zaměřuje na specifické potřeby výše uvedených cílových skupin a možné způsoby ověřování, zda jsou jejich potřeby opravdu naplňovány.
Max. počet účastníků je 15.
Doprovázení umírajících v pobytových sociálních službách
A2022/1161-SP/PC/VP
Obsahem kurzu je téma doprovázení umírajících. V jednotlivých modulech jsou podávány účastníkům kurzu potřebné informace pro kvalitní péči o osoby, u nichž je lékařem nastavena obecná paliativní péče.
V pobytových službách se zvláštním režimem se nachází většina osob ve III. a IV. stupni příspěvku na péči. Tyto klienti jsou (z velké části nebo zcela) závislé na péči druhé osoby a mají pokročilé stádium demence. Proto je důležité umožnit obyvatelům, ale i zaměstnancům vést rozhovory o smrtelnosti, umírání a smrti. Nezbytností pro kvalitu péče je i osvěta a výuka o procesech paliativní péče, ale především o potřebách umírajících ve všech jejich životních dimenzích.
Max. počet účastníků je 15.
Standardy kvality v kontextu péče o lidi a Alzheimerovou demencí
A2022/1160-SP/PC
Kurz je určen především sociálním pracovníkům a pracovníkům v sociálních službách, případně i dalším pracovníkům pobytových sociálních služeb, kteří pracují v přímé péči s klientem, či dalším osobám které mají zájem, získat poznatky z oblasti Standardů kvality v sociálních službách (dále jen SQSS). Obsah kurzu není nastaven na proces tvorby SQSS, ale zaměřuje se u vybraných procedurálních SQSS na jejich obsah a schopnost pracovníků péče je správně aplikovat v praxi. Kurz se nevěnuje SQSS pouze v obecné rovině, ale je zde kladen důraz zejména na vybrané procedurální standardy a jejich specifika při práci s klienty trpící některou formou demence, zejména Alzheimerovu demencí.
Max. počet účastníků je 15.